I am now accessing as a :

Government Of Assam Morigaon District

Previous Deputy Commissioners

  • SL No. Name From  To
    1 Shri N. Choudhuri , ACS 14.10.1989 29.05.1990
    2 Shri A . Baruah , ACS 30.05.1990 30.09.1990
    3 Shri H.L. Gogoi , IAS 01.10.1990 11.08,1991
    4 Shri N.B Deb , IAS 12.08.1991 07.04.1992
    5 Shri J.C. Pegu , IAS 08.04.1992 15.12.1994
    6 T. Hussain , ACS 16.12.1994 07.02.1996
    7 Shri H. Narzari, IAS 08.02.1996 07.07.1996
    8 Shri N. K. Chetia , ACS 08.07.1996 05.12.1996
    9 Shri C. M. Kakoti , ACS 06.12.1996 03.02.1999
    10 Shri A. S. Tewari , IAS 04.02.1999 24.06.2001
    11 L. S Changsan , IAS 25.06.2001 19.01.2004
    12 Sabbir Hussain , IAS 19.01.2004 02.06.2007
    13 Shri A. K. Phukan , IAS  02.06.2007 04.01.2010
    14 Aruna Rajoria , IAS 04.01.2010 03.01.2012
    15 Shri Vishal Solanki , IAS 09.01.2012 30.06.2013
    16 Shri Rakesh Kumar , IAS 30.06.2013 31.08.2016
    17 Shri Hemen Das , ACS 31.08.2016 03.11.2018
    18 Shri Rituraj Bora , ACS 03.11.2018